Spermler erkekten yumurtalar kadından!

Hanımlar, beyler hâlâ karşı cinsi anlayamıyor musunuz? Yoksa sizin de bağlanma sorununuz mu var bayım? Doğru adam mı? Şaka yapıyorsun di’ mi tatlı kız? Tensel çekim, cinsel çekim, ruh ikizi derken ilişki kavramı kocaman bir karmaşadan ileriye gitmiyor.

E peki biz dünyalılar nasıl ilişki yaşayacağız? Nasıl anlayacağız hayatımızın aşkı olduğunu? Bu ilişkileri anlamanın bir yolu yok mu? Bütün erkekler aynı mı? Bütün kadınlar dırdırcı mı? Şimdi biz neyiz canım?

Tüm cevaplar bu kitapta.

spermlererkektenSize asrın reçetesini veriyorum, evet. Bu kitabı okuyun ve serinkanlılıkla arkanıza yaslanıp etrafınızdaki ilişkileri inceleyin. Utanmayın eski deneyimlerinize şöyle bir bakın; tek geceden sonra kaçan erkeklere, size sırf bir defa cinsel birlikteliğiniz olduğu için bağlanan kadınlara. Bir ara aşk kapınızı vurursa o zaman ayrıca ve daha ciddi düşünürsünüz.

Joe Quirk tarafından yazılan ve orijinal ismi “It’s not you, it’s biology” olan kitabı Türkçe’ye kazandıran Aylin Ç. Yalçınkaya. İyi ki de çevirmiş.

Birkaç yıl önce okuduğum kitabı yakın zamanda yeniden okudum ve üstüme inanılmaz bir rahatlık geldi. Tıpkı “He’s just not that into you (Erkekler ne söyler kadınlar ne anlar) filmini izlediğimde hissettiğim gibi bir rahatlama desem yeridir. Çünkü gereksiz yere karmaşıklaştırdığımız erkek dünyası çok daha berrak, çok daha kolay göründü bu kitap sayesinde.

Üzülmedim de değil her şeyi yavaş yavaş anlayınca. Çünkü geçmişten, hem de çok çok uzun zaman önceden, taaa ilkel çağlardan gelen içgüdülerle hareket ediyor olmamız hem kadın için, hem de erkek -ama bence en çok da erkek- için çok üzücü. Gelişmemişlik tam olarak bu olsa gerek.

Her neyse… Bence okuyun, biraz kafanız rahatlasın hemşireler. Bu erkekler abarttığımız kadar da değiller yahu!