Shirley ile umutsuzluğa son!

Umutsuz Ev Kadınları tadında yürürken bir yandan ilişkileri idrak etmeye bir yandan erkeklere saydırmaya devam ediyor, bir yandan da Shirley’i göreceğimiz sahneye doğru ilerliyorduk. Yerimizi alıp oyunu izlemeye başladığımızda zaman zaman yan gözlerle birbirimize baktık, zaman zaman bıyık altı gülümsedik, ilk perde indiğinde ise “Bu oyuna annemi de getirmeliyim” 3 kadın olarak ortak cümlelerimizden sadece biri oldu.

shirley1 2

Sumru Yavrucuk’un tek başına çıktığı sahnede ne kadar büyüleyici olduğunu unutmuşum; zira en son yanılmıyorsam 2006’da Leenane’in Güzellik Kraliçesi ile Taksim Sahnesi’nde izlemiş ve dakikalarca alkışlamıştık tüm salon olarak. O ise bunca alkış ile ne yapacağını bilemeyip utanmış, üstüne de o anda ağlayıvermişti. Ve şimdi de Shirley için salondaki yerimi almıştım.

Kendini ev işleri, kocasının istekleri, rutin hayatı, biricik çocuğunun beklentileri içinde kaybeden bir kadın… Hem de hayatının neredeyse her bir günü bir öncekinin ya da sonrakinin aynı olan bir kadın… Muhtemelen arkadaşının aldığı bilet olmasa böyle olmaya da devam edecekti; ama sonunda eline geçen fırsatı değerlendirmeye karar verip sıradanlığına inat bir tercih yapar. Artık Shirley için hiçbir gün bir diğeriyle aynı olmayacaktır.

Willy Russel’ın Shirley Valentine isimli oyununu; Evren Ercan Türkçe’ye çevirir, Sumru Yavrucuk da hem yönetir hem de oynar. Metinsel olarak son derece kuvvetli olan oyunda zaman zaman unuttuğumuz ve hep çantada keklik gördüğümüz sevgileriyle annelerimiz de vardır, bir ilişkide kendimizi kaybedişimiz de vardır, ağzımızdan her çıkan sözcüğü “dırdır” diyerek 3 harfle sınırlayan erkekler de vardır…

Kendini aramak, kaybolmaya baş kaldırmak, “ben de varım” diyebilmek için harekete geçmek…

19 Temmuz’da İzmir Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu’nda ve 20 Temmuz’da da İstanbul Akasya Kültür Sanat’ta sahnelecek bu ilham verici oyunu kaçırmayın.