Her bir paralel evren için bir damla yaş; Parçacıklar

Bir kadın, bir erkek ve bir ilişki… Kadın aldatmasaydı ayrılmazlar mıydı? Peki ya erkek evlilik teklifinde bulunsaydı ne olacaktı? O partiye gitmeselerdi yine de tanışırlar mıydı? Markette karşılaşmasalardı yeniden bir araya gelirler miydi?
Sayısını bilmediğimiz olasılıklardan yalnızca birini yaşıyoruz (en azından bildiğimiz kadarıyla) ve diğerleri paralelimizdeki evrenlerde yaşanmaya devam ediyor.

parçacıklar1Galata’nın ara sokaklarında yer alan D22’ye giderken Milliyet Sanat’ta övgüyle bahsedilen oyunu görecek olmanın heyecanı olsa da arka sokakların kasveti de ürkütmedi değil. Ancak D22’nin bir anda o kasvetten uzaklaştıran bahçesine girince; renkli renkli ışıklarıyla ve ufacık bir müzik setinden gelen müzikle havam değişiverdi. Oldukça küçük bir sahneye sahip olan D22, tarihi dokusu ve sevimli ortamıyla oyundan önce minik minik dokunmaya başlamıştı bile.

Pürtelaş’ın oyunu Parçacıklar belki de bir ilişki boyunca hatta rutin hayatımızda zaman zaman kendimizi sorguladığımız “ya öyle olmasaydı ve böyle olsaydı”ları karşımıza çıkarıyor. Birbirinden farklı senaryolarla bezenmiş paralel evrenler arasında bir ilişkinin, bir kadının ve bir adamın olasılıklarını anlatıyor.

Başrollerde Damla Sönmez ve Deniz Karaalioğlu’nu görüyoruz. Ancak metinsel ve kurgu olarak güçlü olan oyunun arka tarafını da atlamamak gerek. Çünkü oyunun dekoru ve ışıkları da beni şahsen çok büyüledi. Evrenler arasında seyahat ederken etrafımda hiç fazlalık yoktu. Düşüncelerim, duyduklarım ve gördüklerim için şahane bir zemin hazırlanmıştı. Tamer Can Erkan’ın yönettiği oyununun ışık tasarımı Cem Yılmazer’e, sahne tasarımı Ahsenur Çiftçioğlu’na ait. Ayrıca Nick Payne’nin yazdığı oyunu Türkçe’ye kazandıran da Ece Dizdar.

Sezonunun son oyununu Moda Sahnesi’nde gerçekleştiren Parçacıklar’ı Damla Sönmez ve Deniz Karaalioğlu’nun muhteşem performansıyla görmek isterseniz bence şimdiden not alın, belki tiyatro festivallerini de takip edebilirsiniz. Ya tutarsa…

Hiç olmadı gelecek sezon gidin, görün, avuçlarınız yanana kadar alkışlayın, gözünüzün dolmasına izin vermeyin ve 1-2 damlayı esirgemeyin onca evrenden.

parçacıklar 2