Eski fotoğraflara biraz renk biraz da hikaye…

Sahaf ya da antikacı gezenler aşinadır kimsesiz, eski, siyah&beyaz fotoğraflara. Kiminin arkasında ne zaman, nerede çekildiği yazar, kiminde imza vardır, kimi ise hiçbir iz taşımaz. Bakarsınız ve hikayeyi siz yaratırsınız.

Avustralyalı sanatçı Jane Long bu defa bu durumu biraz değiştiriyor. Ve o fotoğrafları renklendirip onlara yeni hikayeler veriyor. Birinci Dünya Savaşı’nı belgeleyen sayılı fotoğrafçılardan biri olan Cosictă Acsinte’nin çektiği fotoğraflarla Flickr’da karşılaşıyor. Ve o sırada rötuş yeteneğini biraz daha geliştirmek için çalışırken bu fotoğrafları gerçeküstü kompozisyonlarla beraber yeniden renklendiriyor. Aslına bakarsanız fotoğrafların bir kısmı yeterince gerçek dışı duruyorken Jane Long’un dokunuşuyla bambaşka bir boyuta geçtiklerini söyleyebiliriz.

Fotoğraflar için “Dancing with Costică” serisini yaratan Long “Onları hayata getirmekten daha fazlasını yapmak istedim. Onlara hikayeler vermek istedim” diyerek aslında kendisi için bu sürecin ne ifade ettiğini de özetlemiş oluyor.

Bu şahane fotoğrafların daha da fazlası için şu adresi ziyaret edebilirsiniz.