Çantalarda nakış sempatikliği

Sosyal medyada vakit geçirmenin en güzel yanı bence bir şeyler üreten insanları keşfedebiliyor olmak ve kolaylıkla da onlara ulaşabilmek. Evet, bir vitrinde görmek o işi eminim yaratıcısı için çok daha farklı bir haz oluyordur ama kendi adıma açık yüreklilikle söyleyebilirim ki başkalarının hayal gücü sayesinde ortaya çıkan herhangi bir şeye bir Instagram ya da Facebook uzaklığında olmak müthiş bir şey.

Linn Design ile de tam olarak böyle tanıştım. Aslına bakarsanız henüz fiziksel anlamda bir araya gelme ve sohbet etme imkanı bulamadık. Ancak bir süredir Facebook sayfasından takip ederken “Bence ben bundan kesinlikle bahsetmeliyim”, “bence vii için bir an önce iletişime geçmeliyim” derken buldum kendimi.

linn5

Linn Design nedir? diye soracak olursanız en özet haliyle şöyle açıklayabilirim: birbirinden şirin çantalar yapan tek kişilik bir atölye.

ODTÜ’de Felsefe Bölümü’nde yüksek lisans yapan Selin Deniz, kariyeriyle ilgili yaptığı planlarda ufak tefek sorunlar yaşayıp da boşluğa düşünce kendisini bırakmamış ve Linn Design’ı ortaya çıkarmış.

“Kendimi bildim bileli kumaşlarla oynamayı, kesip biçmeyi çok sevmişimdir. Aldığım kıyafetler üzerinde değişiklikler yapmak, elimdeki malzemelerle yeniden bir şey üretmekten her zaman keyif almışımdır. Üniversitede benim gibi uğraşları olan arkadaşlarımla konuşup fikir ürettikçe, Ankara’daki tasarım pazarlarını gezdikçe “Ben niye yapmıyorum ki? Satamasam bile sevdiğim insanlara hediye ederim” diye düşündüm. İçerik olarak da kullanmaktan zevk aldığım bez çantalardan yola çıktım. Böylelikle Linn Design başlamış oldu.”

Çantaların hepsi birbirinden şirin. Acaba desenler nasıl ortaya çıkıyor diye soruyorum hemen:

linn2

“İlk olarak Picasso’nun tek çizgi illüstrasyonlarını yaparak başlamıştım. Şu an yaptığım çantalardaki desenlerin bir kısmı bana ait. Yeni yeni çizmeye başladığımı söyleyebilirim, bu nedenle içime sinmediği sürece kendi çizimlerimi kullanmayı tercih etmiyorum. Bir kısmında ise sevdiğim görselleri kullanıyorum. Onlar üzerinde ufak değişiklikler yaparak nakışa aktarıyorum.”

Son yılların pazarlama trendleri arasında yer alan kişiselleştirme LinnDesgn’da da geçerli. Çünkü siparişleri sadece kendi yaptığı tasarımlar için almıyor. Kullanıcı, üstünde ufak değişiklikler isterse ya da aklında bambaşka bir tasarımla gelirse reddetmiyor. Ve anladığımız kadarıyla zamanı olduğu müddetçe bunları da karşılıyor.

Linn Design’ın pek çok bez çantadan farkı desenlerin nakışlarla yapılmış olması. O yüzden de acaba başka teknikler kullanır mı diye merak da ediyorum açıkçası.

linn1

Çanta formlarında çeşitliliğe gitmeyi düşünüyorum. Bunun yanında birkaç t-shirt üzerine nakış denemelerim var, onları yakın zamanda paylaşacağım. Aklımdan her an yeni bir sürü fikir geçiyor, mesela bu ara dokuma kolye ve broşlara takmış durumdayım. Fakat bu fikirleri bir süreliğine bekleteceğim galiba. Nakış dışında farklı teknikleri deniyorum. Linol baskı öğrenmeye çalışıyorum. Nakış ve kumaş boyalarını artık bir arada kullanıyorum. Bunların dışında farklı dokudaki kumaşlar üzerinde denemeler yapıyorum. İçime sindikçe paylaşıma açıp insanların beğenisine sunacağım bütün bu denemeleri.”

Selin Deniz’in de pek çok tasarımcı gibi hayallerinde sevdiği işle geçimini sağlayabilmek var. Ama henüz kendisini geliştirme sürecinde olduğunu söylüyor ve çantaların yapım aşamasıyla ilgili yeni teknikler öğrenme, desenler ve yeni konseptler geliştirmekle ilgili çalışması gerektiğini belirtiyor. Ve Yaptığınız ürünün sunumu, fotoğraflama ve konsept çekimler olsun, sosyal medya paylaşımları olsun bunlar çok önemli ayrıntılar. Sosyal medya hesaplarım var fakat çok aktif kullanmadığım için Linn Design’la alakalı paylaşımlarımda hala bocalamalarım olabiliyor. Ama hepsini yavaş yavaş öğreniyorum, kendimi geliştiriyorum, alışmaya başlıyorum, bir yandan da eğleniyorum tabi. Tüm bunlar olurken bir süre sonra daha büyük kitlelere ulaşmaya başlarsam eğer hiç hayır demem doğrusu” diyor.

linn4

Bana kalırsa sadece yaptığı işe odaklanıp, yeni bir şeyler ortaya çıkarmak için uğraşan insanların ürettikleri daha kıymetli oluyor. O yüzden bu değerli ve bir o kadar tatlı çantalara bakmak isterseniz işte adresler:

https://www.instagram.com/linndesign/

https://www.facebook.com/linndesignn