Bütünsel Çözüm: Dirk Gently

42’nin sırrını çözebilmek uğruna aklını kaçıranlar, gezegenler arası bir yolculuğa “havlusuz çıkmam abi” diyenler!..

Eğer, hayat evren ve her şey hakkında kafanızı karıştıran sorular, algınızı bulandıran normallikler(!) şimdiye dek yok olmadıysa ve kulağınızdaki balık’ın sesi kesildiyse ve  bu konudaki görüşünüz “hay aksi!” gibi ruh halinizin olağan durumdan hoşnut olmadığının sinyallerini veren bir doğrultuda ise, PANİK YAPMAYIN!..

…DNA’dan bizlere miras kalan yalnızca bir galaksi rehberi değil. Evet evet, bu doğru.

Örneğin, hmm… Bir dedektiflik bürosu! Mirasa konmaya bile üşenenler, bu büronun… Pekala, alıştıra alıştıra söylemeyi başaramayacağım galiba. Bakın, bu aslında tek bir kitap değil. Yeri gelmişken söyleyeyim; büro=kitap. Bunda şaşılacak bir şey olmadığını, kitapta, zamanda yolculuk eden bir odaya rast geldiğinizde daha iyi anlayacaksınız. Kutsal Dedektiflik Bürosu’nun eşi benzeri yok, bu konuda yalan söyleyecek değilim fakat hemen ardından onu takip eden (sonuçta bu bir “dedektiflik” bürosu) bir kardeşi var; Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati. 

Lütfen inkar etmeyelim, şu uyuşuk halinizle bile kaç kez evrenin işleyişi hakkında uçsuz bucaksız düşüncelere dalıp hatta zaman zaman zıvanadan çıkıp “acaba bu evreni nasıl adam edebilirim? insanlığı nasıl kurtarabilirim?” süper kahramanlığına soyundunuz, kim bilir.

O yüzden Dirk Gently serisinin sizin için karşı konulmaz bir fırsat olduğunu kabul etmelisiniz, çünkü Dirk Gently’nin insan ırkını yok olmaktan kurtarma bedeli: ücretsiz! Douglas (Noel) Adams, hizmette sınır tanımaz iken, sizin de deneyimli bir otostopçu olarak, absürtlüklerle dolu bu serüvende muhakkak yer almanız gerekir.

Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler!