Bazı kadın yazarlar unutulmaz olurlar

Hiçbir kadın yazarın kendisine ilham vermediğini açıklayan Gay Talese’ye birkaç diyeceğimiz var.

Esquire ve New York Times gibi birbirinden köklü gazete ve dergilerde yazan; Frank Sinatra, Joe DiMaggio gibi isimlerle ilgili yazdığı makalelerle dikkatleri çeken Amerikalı yazar Gay Talese geçtiğimiz aylarda bir oturuma katıldı. Ve kendisine “Size ilham veren kadın yazarlar kimler?” diye soruldu. Yazarın yanıtı ise oldukça şaşırtıcı oldu: “Hiç kimse yok.

84 yaşındaki deneyimli yazarın cevabı sadece kadın yazarların değil, hemcinslerinin ve pek çok okurun da tepkisine neden oldu.

Sosyal medyada, Gay Talese’ye cevap vermek adına tweetler atıldı ki içlerinde pek sevdiğimiz Neil Gaiman da pek çok kadın yazarın ismini vererek tepkisini gösterdi.


O halde burada da Gay Talese’ye inat birbirinden başarılı ve ilham veren kadın yazarları sıralamadan geçmeyelim.

Toni Morrison

tonimorrison (2)

Sevgili (Beloved) ile Pulitzer Ödülü kazanan yazar, Afrikalı – Amerikalı edebiyatının duyulmasında ve yayılmasında Alice Walker ile başı çeker. Yazdıklarında siyaseti görmemek neredeyse imkansızdır. En Mavi Göz’ü (The Bluest Eye) ve Sevgili’yi (Beloved) okumayanınız varsa okunacaklar listesine eklesin diyelim.

 

 

Ursula K. Le Guin

Ursula K Le Guin (2)Gay Talese, hiçbir kadın yazarın kendisine ilham vermediğini söylerken ne düşünüyordu bilemiyorum ama en azından Le Guin’i sayabilirdi. Zira Yerdeniz Üçlemesi olmasaydı edebiyatta bir şey eksik kalabilirdi.

“Özgürlük ağır bir yüktür, ruhun yüklenmesi gereken büyük ve garip bir sorumluluk. Kolay değildir. Verilen bir armağan değil, yapılan bir seçimdir; bu seçim de zor bir seçim olabilir. Yol Yukarıya, ışığa doğru çıkar; ama yüklü yolcu oraya hiçbir zaman varamayabilir.”

 

Margaret Atwood

margaretatwood (2)Özellikle şiirlerini sevsem de romanlarıyla da ödül törenlerinin vazgeçilmez ismi olan Atwood, hem feminist duruşu hem de hayal dünyasıyla her okuduğumda ayrı bir pencere açan kadınlardan.

“İki bedenim var benim. İkisi tek bedende birleşmişse de, ne kadar kımıltısız durursam, o kadar hızlı koşabilirim.”

 

 

J. K. Rowling

J. K. Rowling (2)Popüler olmasından dolayı kimileri pek bir itici bulsa da Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim etmekte yarar var. Zira küçük, büyük demeden pek çok kişiye yepyeni bir dünya vermiş, o dünyanın gerçek olması için her gün dua etmelerine neden olmuş bir yazar var karşımızda. Üstelik yazmaya başlaması da ayrıca ilham verebilir pek çoğumuza.

“Anlamak kabul etmenin ilk adımıdır ve iyileşme ancak kabulle gelir.”

 

Jane Austen

jane-austen (1)

Muhtemelen 42 yaşında ölmeseydi çok daha fazla kitabı olacak biz de aşkı biraz daha fazla okuyacak, kadın – erkek ilişkilerindeki o naif zamanlara dair biraz daha fazla hayaller kuracaktık. Emma, Becomin Jane, Gurur ve Önyargı gibi sinema dünyasının da ilgisini çekmeyi başarmış birbirinden başarılı kitapların yazarı da mı ilham vermiyor Gay Talese?

“Öyle insanlar vardır ki, siz onlara ne kadar yardım ederseniz, onlar da kendileri için o kadar az şey yaparlar.”

 

(Kaynak Link)